mapka

44-100 Gliwice
ul. Górnych Wałów 46 (I piętro)
Tel: 32 231 61 89
Tel/Fax: 32 231 13 50
Email

Godziny pracy:

Poniedziałek 8.00 - 20.00

Wtorek         8.00 - 20.00

Środa           8.00 - 20.00

Czwartek      8.00 - 20.00

Piątek           8.00 - 20.00

Halina Kondratowicz-Majka - ZnanyLekarz.pl

 

Jarosław Majka - ZnanyLekarz.pl

 

Mamy już profil na Facebooku. Zostań naszym fanem!

 

Opis projektuOpis Projektu

 

Jak wywrzeć dobre wrażenie na otoczeniu?
 

Na pewno dzięki zdrowemu i pięknemu uzębieniu – twierdzą dr Jonathan Timothy Newton, wykładowca psychologii z Kings and St. Thomas Dental Institute oraz prof. Peter G. Robinson z Sheffield Dental School.


Obydwaj naukowcy przeprowadzili badania na losowo wybranej grupie 201 osób.
 

Osobom tym pokazywano 4 zdjęcia twarzy osób uśmiechniętych i eksponujących zdrowe i ładne uzębienie.
 

 Następnie, nie zmieniając reszty twarzy, zdjęcia te poddano komputerowej obróbce. Zmieniono nieco uzębienie, polegające na dodaniu śladów nie leczonej próchnicy w górnej prawej dwójce oraz przebarwieniu górnej lewej dwójki, udającej martwy ząb.
 

 Tak zmodyfikowane zdjęcia pokazano wspomnianej grupie 201 osób, z prośbą o ocenę pozycji społecznej, zdolności intelektualnych, kompetencji zawodowych oraz psychologicznych zdolności adaptacyjnych tak przedstawionych 4 osób. Jedyną informację, jaką otrzymali badani było to, że zdjęcia twarzy przedstawiają ludzi pracujących w dużej organizacji.
 

 Analiza wyników badań ujawniła, że badani łączyli fakt posiadania nie leczonych na próchnicę oraz przebarwionych zębów z niższym poziomem społecznym i intelektualnym oraz mniejszymi kompetencjami przedstawionych tak ludzi.
 

 Odwrotnie, pokazane oryginalne zdjęcia twarzy bez śladów jakichkolwiek chorób uzębienia wskazywały (wg. badanych) na ludzi o pewnym (wyższym) statusie społecznym, wyższym poziomie intelektualnym i o lepszych możliwościach adaptacyjnych w społeczeństwie.
 

 Z przeprowadzonych badań naukowcy wyciągnęli wnioski:

  • wobec braku innych informacji na temat badanych osób (poza zdjęciami twarzy i uzębienia), same ślady chorób uzębienia i zaniedbań w estetyce wpływają w znaczący sposób na nasze negatywne postrzeganie osoby, którą widzimy po raz pierwszy.
 
  • fakt ten może mieć znaczący wpływ na całe nasze życie np. przy wyborze życiowego partnera, w stosunkach międzyludzkich w miejscu pracy i nauki, przy poszukiwaniu pracy itp.
 
  • chorobom uzębienia można zapobiegać a widoczne efekty próchnicy można łatwo wyeliminować poprzez leczenie stomatologiczne i stomatologiczne zabiegi estetyczne.